Department Chairs and Program Directors

Department Chairs
 

Biology
Karen A. Ober

Chemistry
Joshua R. Farrell

Classics
D. Neel Smith

Economics and Accounting
Melissa Boyle

Education
Ericka Fisher

English
Stephanie Reents

History
Edward T. O'Donnell

Mathematics and Computer Science
Gareth E. Roberts

Music
Chris Arrell

Naval Science
Marvin W. Carlin

Philosophy
Jeffrey A. Bernstein

Physics
Tomohiko Narita

Political Science
Maria G. M. Rodrigues

Psychology
Richard C. Schmidt

Religious Studies
Mary Roche

Sociology and Anthropology
Susan Crawford Sullivan

Spanish
Cynthia L. Stone

Theatre and Dance
Scott Malia

Visual Arts
Cristi Rinklin

World Languages, Literatures, and Cultures
Susan Amatangelo

Program Directors
 

Robert M. Bellin
Director, Vocare Advising and Mentoring

Daniel B. Bitran
Science Coordinator

Miles B. Cahill
Advisor, Health Professions Advisory Program

Anthony Cashman
Director, Office of Distinguished Fellowships and Graduate Studies

Mary Beth Ryan Cashman
Director, Teacher Education Program

David K. W. Chu
Director, CIOCCA Entrepreneurial Studies and Prebusiness Program

Judith A. Chubb
Director, International Studies

Mary A. Conley
Director, Scholarship in Action

Susan M. Cunningham
Associate Director, Center for Interdisciplinary Studies, Concentrations

Gary P. DeAngelis
Associate Director, Center for Interdisciplinary Studies, Special Programs

Jeffrey Dixon
Concentration Director, Peace and Conflict Studies

Ara A. Francis
Director, Gender, Sexuality, and Women's Studies

Jumi Hayaki
Associate Advisor, Health Professions Advisory Program

Kendy Hess
Director, Carlyse and Arthur Ciocca Center for Business, Ethics & Society

Ronald M. Jarret
Director, Summer Session

Alvaro Jarrin
Concentration Director, Gender, Sexuality and Women's Studies

Daniel P. Klinghard
Director, J.D. Power Center for Liberal Arts in the World

Nadine M. Knight
Director, Center for Interdisciplinary Studies

TBD
Director, Arts Transcending Borders

Alison Bryant Ludden
Director, Montserrat

Sarah Luria
Director, Environmental Studies

Munya Munachiveyi
Concentration Director, Africana Studies

Tomohiko Narita
Advisor, 3-2 Engineering Program

Ellen Perry
Director, Scholars Program

TBD
Director, Deaf Studies

Juan G. Ramos
Concentration Director, Latin American, Latinx, and Caribbean Studies

Scott Sandstrom
Advisor, Prelaw Program

May Sim
Director, Asian Studies

Brittain Smith
Director, Study Abroad Program

Michelle Sterk Barrett
Director, Donelan Office of Community-Based Learning